E – sanatatea

Sfaturi si stiri pentru si despre sanatatea TA!!!

Am răcit… Am răcit…
Acest articol a fost citit de 48383 vizitatoriAm răcit.. cu ce mă tratez? Strănut, am dureri de cap și dureri musculare,  gâtul este inflamat... Am răcit…

Acest articol a fost citit de 48384 vizitatori

Am răcit.. cu ce mă tratez?

Strănut, am dureri de cap și dureri musculare,  gâtul este inflamat și starea generală este  degradată. Este indicat să ne tratăm încă de la primele simptome, altfel riscăm să apară alte complicații cu  posibile implicații serioase.

Pe piața farmaceutică românescă există o gamă de medicamente OTC (eliberate fără rețetă)  foarte, foarte diversificată; medicamente recomandate în răceală și gripă este foarte,foarte diversificată.

Medicamentele se împart în funcție de forma farmaceutică, în comprimate (de înghițit) și plicuri cu pulbere, care se prepară cu apă puțin călduță. Totul depinde de gusturi, pentru ca sunt oameni care nu suporta formele efervescente sau oameni care se află în trecere și astfel le este mai ușor să își administreze medicamentul sub forma de comprimate.

Astfel la categoria plicuri avem :

  • Clasicul Fervex (paracetamol 500mg, feniramin  25mg și vitamina C  200mg) adult – indicat copiilor peste 15 ani și adulților câte 2-3 plicuri/ zi ; acesta are și un frate mai mic Fervex pentru copii (paracetamol 280 mg, feniramină 10 mg, vitamina C 100 mg) indicat copiilor între 6 și 15 ani – cîte 2-4 plicuri / zi în funcție de vârstă.
  • Coldrex- ul diversificat sub formă de Coldrex HotRem (paracetamol 750mg, fenilefrina 10mg, vitamina C 60mg) si Coldrex MaxGrip (paracetamol 1000mg, fenilefrina 10mg, vitamina C 40mg) – indicat copiilor peste 12 ani și adulților cîte 2-3plicuri/ zi maxim 4. Cum era de așteptat există si Coldrex Junior ( paracetamol 300 mg, fenilefrină 5 mg, vitamina C 20 mg) – indicat si el copiilor între 6-12 ani -câte 1-4 plicuri/ zi în funcție de vârstă.
  • TheraFlu Sinus (paracetamol 650 mg, fenilefrină 10mg) si TheraFlu Extra ( paracetamol 650 mg,  feniramina 20 mg, fenilefrina 10 mg) – indicat copiilor peste 12 ani si adultilor cate 1-2plicuri/ zi.
  • Daleron C și DaleronC Junior (conțin paracetamol și vitamina C) – cel junior este indicat copiilor între 2 și 12 ani, în functie de vârstă se administrează astfel :  * copii 2-4 ani : 1 plic,  * copii 4-6 ani : 1 plic x2 / zi, * copii 6-10 ani : 1 plic x 2-3 / zi,  * copii 10-12 ani : 1 plic x 3-4 / zi .Daleron C este indicat copiilor de peste 12 ani și adulților – câte 3-4plicuri/zi.
  • Și nou venitul Modafen HotDrink (paracetamol 650 mg, fenilefrină 10 mg) se administrează până la 4 plicuri pe zi copiilor peste 15 ani și adulților.

La categoria comprimate gama este mai largă, probabil fiind și faptul ca sunt mai ușor de administrat în special persoanelor aflate în tranzit.

  • Începem cu nelipsitul Nurofen Raceală si Gripă (ibuprofen 200 mg, pseudoefedrina 30mg ) care se administrează copiilor peste 12 ani și adulților : 1 comprimate de 3-4 ori pe zi, maxim 6.
  • Continuăm cu similarul Modafen (ibuprofen 200 mg, pesudoefedrină 30mg) care se administrează copiilor peste 12 ani si adultilor : 1 comprimat de 3-4 ori pe zi, maxim 6.
  • Coldrex MaxGrip Comprimate, un produs cu o compoziție de substanțe cu adevarat complexă (paracetamol 500 mg, cofeină 25 mg, vitamina C 30 mg, fenilefrină 5 mg, terpinhidrat 20 mg) se administrează :  copiilor peste 12 ani si adulților : 2 comprimate de maxim4 ori/zi și  copiilor între 4-6 ani: 1 comprimate de max. 4 ori/zi.
  • Daleron 3 Cold comprimate (paracetamol 325 mg, pseudoefedrina 30 mg, dextrometorfan 15 mg) este indicat in raceala si gripa insotite de tuse seaca, iritativa, copiilor peste 12 ani si adultilior : 1-2 comprimate de 2-3 ori /zi.
  • Bioflu(paracetamol 250mg, pseudoefedrină 30 mg, dextrometorfan 10mg) și Bioflu Plus (paracetamol 250 mg, pseudoefedrină 30mg , dextrometorfan 10mg și clorfeniramină 2mg) indicate copiilor peste 12 ani și adulților : 1 capsulă de 2-3 ori pe zi de Bioflu și seara se adminsitrează o capsulă de Bioflu Plus. Deasemenea cele 2 produse sunt indicate in raceala si gripa la care se asociaza și tusea seacă, iritativă.
  • Humex Răceală și Gripă (paracetamol 500mg, pseudoefedrină 60 mg- comprimatul de zi=de culoare alb și  paracetamol 500mg, clorfeniramina 4 mg – capsula de seară=de culoare albastră) : acesta are o schemă de tratament și anume un comprimat pentru dimineață, unul pentru prânz, unul pentru seară și ultimul care se administrează înainte de culcare. Este recomandat  un comprimat alb de zi dimineata si o capsula albastra seara inainte de culcare. Daca este nevoie se mai pot lua comprimate albe la pranz si seara, dar nu trebuie sa se depaseasca 3 comprimate albe si o capsula albastra pe zi.
  • Si ultimul, dar nu cel din urma Parasinusul romanesc (paracetamol 500mg, clorfeniramina 3 mg, pseudoefedrina 30 mg) care se adminsitrează copiilor peste 12 ani și adulților : câte 1 comprimate de 2-4 ori pe zi.

Toate acestea sunt medicamente care se eliberează fără prescripție medicală, sunt recomandate de către farmacist pe baza semnelor și simptomelor oferite de către pacient .

Dacă durerile și febra nu cedează în urma utilizării acestor medicamnte și persistă mai mult de 3 zile, adresați-vă medicului dumneavoastră.

Nu utilizați aceste medicamente mai mult de 7 zile, decât dacă vi se recomandă acest lucru de medicul dumneavoastră.

Sportivii trebuie avertizați ca pseudoefedrina  conținută de acestea poate determina pozitivarea testelor antidoping.

  • Adrian R.

    ianuarie 16, 2013 #1 Author

    Dupa 5 capsule de Bioflu am trecut peste gripa foarte usor. Pot spune ca este foarte eficient in comparatie cu alte medicamente de acest gen.
    Il recomand.
    Pretul este foarte mic comparativ cu alte produse din farmacii.

    Răspunde

    • Elle

      ianuarie 16, 2013 #2 Author

      Intradevar 🙂 si eu l-am recomandat frecvent si pacientii au fost multumiti.
      Numai bine in continuare!

      Răspunde

  • Alina

    ianuarie 31, 2012 #3 Author

    Puteti mentiona, va rog, si citeva sortimente de pastile de supt pentru calmarea rapida a durerilor de git?

    Răspunde

    • Elle

      ianuarie 31, 2012 #4 Author

      In topul recomandarilor mele sunt :
      Trachisan(cel care are in compozitie un antibiotic usor, anestezic local si dezinfectant)
      Hexoraletten comprimate de supt/ Hexoral Spray(sunt suficiente doua pufuri pe zi) – care au in compozitie un foarte bun antiseptic oro-faringian
      si
      Tantum Verde/ Lemon

      Răspunde

Pareri

Intrebari Frecvente

bioflu forum | bioflu pastile | care theraflu e de noapte | ce culoare are theraflu de noapte | coldrex junior forum | coldrex sau theraflu | daleron c junior forum | Daleron junior forum | FERVEX COMPRIMATE | fervex junior | fervex pulbere prospect | fervex sau coldrex | fervex sau teraflu | fervex sau theraflu | fervex si nurofen | fervex vs theraflu | forum sennalax | modafen sau fervex | modafen sau theraflu | nurofen plic | nurofen plicuri | nurofen raceala si gripa | nurofen raceala si gripa pareri | nurofen raceala si gripa prospect | nurofen raceala si gripa si theraflu | nurofen sau parasinus | nurofen si fervex | nurofen si teraflu | nurofen si theraflu | parasinus cu nurofen | parasinus la copii | parasinus pentru copii | parasinus sau coldrex | parasinus sau nurofen | parasinus si nurofen | plicuri pt raceala si gripa | prospect sennalax | SANNALAX | sannlax | semnalax | sena lax | senalax | senalax crusin | senalax cu crusin | senalax forum | senalax prospect | senallax | senelax | senna lax | senna lax prospect | sennalax | sennalax copii | sennalax cu crusin | sennalax forum | sennalax pentru copii | sennalax plus crusin forum | Sennalax plus crusin prospect | sennalax prospect | teraflu copii | teraflu de zi | Teraflu junior | teraflu pentru copii | teraflu prospect | teraflu sau coldrex | teraflu sau fervex | teraflu si nurofen | theraflu comprimate | theraflu copii | theraflu cu nurofen | theraflu de noapte | theraflu de noapte culoare | theraflu de seara | theraflu de zi | theraflu de zi culoare | theraflu de zi si de noapte | theraflu e bun | theraflu extra sau sinus | theraflu fervex | theraflu forum | theraflu junior | theraflu la copii | theraflu noapte | theraflu pareri | theraflu pastile | theraflu pentru copii | theraflu pentru seara | theraflu prospect | theraflu pt copii | theraflu raceala si gripa adulti | theraflu raceala si gripa copii | theraflu sau coldrex | theraflu sau fervex | theraflu seara | theraflu si nurofen | theraflu sinus | theraflu sinus forum | theraflu sinus raceala si gripa pret | theraflu tablete | theraflu vs fervex | theraflu zi |
%d blogeri au apreciat: